TR - EN - BG
 • İĞNEADA
  İĞNEADA

  İğneada, Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesidir. İstanbul'a 250 km, Kırklareli'ne 97 km ve Edirne'ye 165 km uzaklıkta olan İğneada'nın nüfusu 2000 yılı verilerine göre 2215' dir.

 • LONGOZ
  LONGOZ

  Longoz

 • BİYOSFER PROJESİ
  BİYOSFER PROJESİ

  Yıldız Dağları’nda doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 • TERMİK SANTRAL
  TERMİK SANTRAL

  Termik Santral

 • MEDYA ODASI
  MEDYA ODASI

  Longozu Koru hakkında medyada, basında çıkan tüm materyalleri bulabilirsiniz

 • DESTEKLERİNİZ
  DESTEKLERİNİZ

  Longozu Koru projesi için desteklerinizi bekliyoruz...

-
-
-
Aykaç'ın Santral Konusunda Tavrı Net

Kırklareli Üniversitesinin kuruluş tarihi olan 28 Mayıs 2007 itibari ile belirlediği hedeflere bir bir ulaştı. Şu anda görevi başında olan Kırklareli Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç 2023 hedeflerinin 30 - 40 bin üniversiteli öğrenciye eğitim vermek olduğunu belirterek Kırklareli'nin başka bir şeye ihtiyacı olmadığını belirtti.

Aykaç; Kırklareli ilinin bu hali ile çok güzel bir yer olduğunu ve bazı büyümelerin Kırklareli Üniversitesinin büyümesi ile yaşanacağını ne sanayiye nede enerji santrallerinin kurulmasına gerek olmadığını söyledi. Kırklareli Üniversitesinin hızla büyümesinde en büyük pay sahibi olan başarılı Rektör konuşmasının devamında şunları söyledi; "Artık Kırklareli'nde Üniversite var bu sayede ne sanayiye nede başka bir şeye gerek var. Kırklareli Üniversitesi Kırklareli'nin büyümesine en büyük katkıyı sağlayacaktır. Yakından takip ettiğim İğneada da kurulmak istenilen nükleer yâda termik santral konularında yapılabilecek bu hamlenin oraya ciddi zararlar verileceği gibi Kırklarelili ve Kırklareli adına büyük bir kayıp olacaktır. Orda bulunan ve dünya üzerinde 2 tane olan longaz ormanlarının bir tanesi bu ilde iken bu gelişme hem Kırklareli'nin kültürel mirası hem de Kırklareli adına gereksiz ve gelecek adına olumlu bir gelişme değildir. Bizim üzerimize düşen Kırklarelili olarak bulunan kültürel değerlerimizi korumak ve bu değerleri Türkiye'de reklamını yapmak. Kırklareli gelişecekse ve Türkiye genelinde büyüyecekse bu değerlerimizin tanıtımını ile mümkün olacaktır. 
Denizi, ormanı ile gıpta ile bakılan İğneada da kurulması planlanan santralin oraya yakışmayacağı gibi izin de verileceğini düşünmüyorum. Zaten İğneada da bulunan Longoz ormanlarının dünya kültür mirasına dahil edilebilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmakta. Orada bulunan longoz ormanlarının Bio çeşitliliği en etkin yerlerin ilk sırasında olduğu açıklandı. Bu gelişmeler yaşanırken böyle bir şeyin orya yapılacağını ben ihtimal vermiyorum ve ayrıca böyle bir yapılanmayı da orada görmeyi herkes gibi bende istemiyorum."

Kaynak: gazetetrakya.com

Paylaş
SESSİZ KALMA!
DESTEK VER!
veya
 
 
   
 
DESTEKLEYENLER
3573
 
 • Damla Avcı
  70 gün
 • Murat Güler
  116 gün
 • Songul Güngör Dilan
  151 gün
 • deniz koloğlu
  157 gün
 • Zurab Jumakulyyev
  162 gün
@LongozuKoru