TR - EN - BG
 • İĞNEADA
  İĞNEADA

  İğneada, Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesidir. İstanbul'a 250 km, Kırklareli'ne 97 km ve Edirne'ye 165 km uzaklıkta olan İğneada'nın nüfusu 2000 yılı verilerine göre 2215' dir.

 • LONGOZ
  LONGOZ

  Longoz

 • BİYOSFER PROJESİ
  BİYOSFER PROJESİ

  Yıldız Dağları’nda doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 • TERMİK SANTRAL
  TERMİK SANTRAL

  Termik Santral

 • MEDYA ODASI
  MEDYA ODASI

  Longozu Koru hakkında medyada, basında çıkan tüm materyalleri bulabilirsiniz

 • DESTEKLERİNİZ
  DESTEKLERİNİZ

  Longozu Koru projesi için desteklerinizi bekliyoruz...

-
-
-
İğneada'ya nükleer santral istemiyoruz

Avrupa'nın en büyük longoz ormanlarının bulunduğu İğneada'ya Türkiye'nin 3. Nükleer Santralinin yapılacak olması büyük tepkilere yol açtı.

İğneada ve Longoz Ormanları 2012 yılından beri bir yandan muhteşem turizm değerleri ile gündeme gelirken, diğer yandan Türkiye''nin 3. nükleer santraline evsahipliği yapacak olmanın endişesini taşıyor şu günlerde...

İşte 2012 yılından İğneada ile ilgili iki farklı haber örneği:

İĞNEADA VE LONGOZ ORMANLARINDA TERMİK SANTRALE HAYIR...! 30 Ekim 2012
İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık, longoz Ormanlarına kurulması planlanan termik santralin durdurulması için mücadele edeceklerini açıkladı..
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=24004

İĞNEADA VE İLÇELERİNİN TURİZM ALANI İLAN EDİLMESİ İSTENİYOR.. 2012
İĞNEADA, Demirköy İlçesi ile Vize ve Kıyıköy İlçelerini kapsayan bölgenin 'Turizm Alanı' ilan edilmesi,Bulgaristan ile İğneada arasında sınır kapısı açılması için belediye başkanları ve milletvekilleri ortak açıklamada bulundu.
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=25195

Ve yıl 2015... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye'nin üçüncü nükleer santral için Kırklareli'nin İğneada bölgesinin planlandığını açıklayınca tepkiler sosyal medyada paylaşılmaya, change.org'da imza kampanyaları hızla büyümeye başladı bile.

İstanbul'a 120 km mesafede, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan İğneada Longoz Ormanları ağaç ve bitki örtüsü, kuşları ve doğal yaşamıyla ülkemizin en zengin değerlerine sahip...Böylesine özel bir alana Nükleer Santral yapılması kabul edilemez..

Nedir Longoz Ormanları ?
Dünya da sadece Amazon, Afrika Kongo Havzası ve İğneada da bulunuyor. Ülkemizin 39. milli parkıdır. Longoz kışları sularla kaplanan ormanlık alana deniliyor ve çok zengin bir ekosisteme sahip.. İğneada Longoz ormanları tatlı ve tuzlu su gölleri, kıyı kumulları, tatlı ve hafif tuzlu bataklıkları, subasar ormanları, yaprak döken meşe, kayın, gürgen, dişbudak, kızılağaç gibi karışık ağaç türlerinden oluşan orman tiplerinin hepsini barındırıyor.

İMZA KAMPANYASI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'a hitaben '' Avrupa'nın en büyük longoz ormanı İğneada'ya nükleer santrale hayır '' başlığı ile change.org'da açılan imza kampanyasına şu an itibariyle 8 bine yakın destekçi katıldı.

Paylaş
SESSİZ KALMA!
DESTEK VER!
veya
 
 
   
 
DESTEKLEYENLER
3573
 
 • Damla Avcı
  70 gün
 • Murat Güler
  116 gün
 • Songul Güngör Dilan
  151 gün
 • deniz koloğlu
  157 gün
 • Zurab Jumakulyyev
  162 gün
@LongozuKoru