TR - EN - BG
 • İĞNEADA
  İĞNEADA

  İğneada, Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesidir. İstanbul'a 250 km, Kırklareli'ne 97 km ve Edirne'ye 165 km uzaklıkta olan İğneada'nın nüfusu 2000 yılı verilerine göre 2215' dir.

 • LONGOZ
  LONGOZ

  Longoz

 • BİYOSFER PROJESİ
  BİYOSFER PROJESİ

  Yıldız Dağları’nda doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 • TERMİK SANTRAL
  TERMİK SANTRAL

  Termik Santral

 • MEDYA ODASI
  MEDYA ODASI

  Longozu Koru hakkında medyada, basında çıkan tüm materyalleri bulabilirsiniz

 • DESTEKLERİNİZ
  DESTEKLERİNİZ

  Longozu Koru projesi için desteklerinizi bekliyoruz...

-
-
-
İğneada'dan nükleer santrale tepki geldi

KIRKLARELİ’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı tatil beldesi İğneada’ya nükleer santral yapılmasının planlandığının açıklanması, bölge halkının tepkisini çekti. Demirköy Belediye Başkanı MHP’li Muhlis Yavuz da dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kendisine "Yapılmayacak" dediğini söyleyerek, "Turizm bölgesine nükleer santral kurmak istiyorlar, böyle bir şey mümkün değil" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un 3’üncü Nükleer santralin Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına sahip İğneada Beldesi’ne yapılmasını planlandığını açıklaması, tepkiyle karşılandı. Turizm bölgesi olan İğneada’ya yapılması planlanan nükleer santralin doğa katliamına neden olacağını belirten belde halkı, santralin yapılmaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, nükleer santralin ilk gündeme geldiği günden bu yana ilçede ve beldede halkı tarafından istenmediğini söyledi. Bunun için defalarca eylemler yapılarak seslerini duyurduklarını anlatan Yavuz, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın nükleer santralin turizm bölgesi ve longoz ormanlarına sahip İğneada’ya yapılmayacağını kendisine söylediğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Üç yıldır gündemde olan bir konu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 3 yıl öncede görüştük ve bize buraya kesinlikle yapılmayacağını söylemişti.

Yapılması için bizden görüş alacaklar. Halk üç yıldır tepkili, istemediğini açıkça ifade ediyor. İğneada’ya yapılması konusundaki görüşmelere tepkili ve karşı durumdayız. Turizm bölgesinde nükleer santral kurulması gündemde. Olamaz, mümkün değil. Böyle bir tesis kurulduğunda komşu ülkelerin de görüşünü alma zorunluluğu var ve bu konu daha çok uzun bir süreç. Ben şahsen yapılmayacağını düşünüyorum, bu konuda mücadelemiz sürecek."

Karadenize kıyısı olan Demirköy İlçesi’nde bağlı geçimini balıkçılıkla sağlayan 3 bin nüfuslu İğneada da halkın büyük bölümü nükleer santrale karşı çıkıyor. Belde halkı daha önce nükleer santral kurulmaması için eylem yapmıştı.

Paylaş
SESSİZ KALMA!
DESTEK VER!
veya
 
 
   
 
DESTEKLEYENLER
3573
 
 • Damla Avcı
  70 gün
 • Murat Güler
  116 gün
 • Songul Güngör Dilan
  151 gün
 • deniz koloğlu
  157 gün
 • Zurab Jumakulyyev
  162 gün
@LongozuKoru