TR - EN - BG
 • İĞNEADA
  İĞNEADA

  İğneada, Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesidir. İstanbul'a 250 km, Kırklareli'ne 97 km ve Edirne'ye 165 km uzaklıkta olan İğneada'nın nüfusu 2000 yılı verilerine göre 2215' dir.

 • LONGOZ
  LONGOZ

  Longoz

 • BİYOSFER PROJESİ
  BİYOSFER PROJESİ

  Yıldız Dağları’nda doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi hedeflenmektedir.

 • TERMİK SANTRAL
  TERMİK SANTRAL

  Termik Santral

 • MEDYA ODASI
  MEDYA ODASI

  Longozu Koru hakkında medyada, basında çıkan tüm materyalleri bulabilirsiniz

 • DESTEKLERİNİZ
  DESTEKLERİNİZ

  Longozu Koru projesi için desteklerinizi bekliyoruz...

-
-
-
Kömür Külü Hakkında

Kömür Külü: Ulusal bir problemin ulusal bir çözüme ihtiyacı var...

Kömür külü enerji amacıyla kömürün yakılması sonucu açığa çıkan bol ve tehlikeli olan bir yan üründür. Tehlikeli özelliklerine rağmen kömür külü ve kömürün yanması sonucu açığa çıkan diğer atıklar ne yazık ki yönetmelikler tarafından ele alınmamış olup, kömürün yanması sonucu açığa çıkan atıklarla ilgili kanunlar genellikle ya hiç yoktur yada yaptırım güçleri çok zayıftır.

Ülkemizde milyonlarca ton kömür külü, atık havuzlarında ve terk edilmiş olan madenlerde gömülmeksizin yüzeysel olarak depolanmaktadır. Bu ise kömür külünden kaynaklanan toksinlerin içme suyu kaynaklarına sızması nedeniyle insan sağlığını riske atmaktadır.

Çevre Koruma Ajansı (EPA) uzun süredir kömür külünün tehlikesini kabul etmiş olup kamunun sağlığını ve çevreyi kömür külü konusunda güçlü federal yönetmelikler yoluyla koruma görevini yerine getirme konusunda hızlı davranmalıdır.

Pensilvanya, Tennessee ve Gürcistan'daki gibi dramatik olaylara rağmen tehlikeli olan kirletici unsurlar sessiz bir şekilde kömür külünün depolandığı alanlardan ülkenin her tarafındaki zemin sularına sızarak insanların ve doğal yaşamın toksit maddelere maruz kalmasına yol açıyorlar. Kömür külü konusunda hâlihazırda herhangi bir yönetmelik mevcut olmayıp ayrıca kömür külü kirliliği göçünü durduracak olan yeterli bir gözlemleme mekanizmasına veya yaptırım gücüne sahip değil.

Kömürle çalışan enerji tesisleri her yıl yaklaşık olarak 131 milyon ton atık üreterek Türkiye'deki en büyük ikinci endüstriyel atık unsurunu oluşturuyor.

Kömür külü arsenik, selenyum, kurşun, cıva, kadmiyum, krom, boron, talyum ve alüminyum gibi çok sayıda çeşitli tehlikeli kimyasalları içeriyor. Kömür külü suyla temas ettiğinde bu tehlikeli maddeler atıktan sızarak zemin suyunu ve yüzey sularını kirletiyorlar. Bu maddeler zehirli olup özellikle çocuklarda olmak üzere kansere ve sinir sisteminde ve diğer organlarda tahribata yol açıyor. EPA 600'ü aşkın kömür külünün depolandığı bölgeyi belirledi ve en azından 23 eyalette 67 adet kanıtlanmış veya potansiyel olan kömür külünden kaynaklanan zemin suyu veya yüzey suyunun kirlenme vakasını tespit etmiş bulunmakta.

Günde bir paket sigara içmekten çok daha tehlikeli

2007 yılının Ağustos ayında EPA atık havuzlarında ve çöp alanlarında bulunan kömür külünden insan sağlığına ve çevreye olan son derece yüksek riskleri tespit eden bir taslak risk değerlendirmesi yayınladı. Aşağıdaki şema EPA'nın mevcut yönetmelik amaçları doğrultusunda kabul edilebilir olarak algıladığı en yüksek kanser riski ile birlikte EPA'nın atık havuzlarına atılan kömür külünde bulunan arsenikten kaynaklanan kanser riski konusundaki bulgularını çeşitli diğer kanser riskleriyle karşılaştırmakta.


EPA'nın kanser riski için amacı-Günde bir paket sigara içmek-Kömürün yanması sonucu açığa çıkan atıklara maruz kalış
*Her 100.000 maruz kalış başına kanser vakası

Kömür külü için Yönetmeliklerin belirlenmesi konusunda EPA' ya çağrı…

EPA en tehlikeli kül atık metodu olan derinde değil de yüzeyde depolanan atık göletlerini kaldırma ve kuru kömür külünün atılmasını ve doğaya geri döndürülmesini yönetecek olan insan sağlığını ve çevreyi koruyan sağduyulu yönetmelikleri çıkarma yetkisine sahip. Lütfen hepimizi kömür külü kirliliğinden koruyacak olan yönetmelikleri belirleme konusunda EPA'ya yaptırımda bulunabilmemiz amacıyla bize katılın.

Paylaş
SESSİZ KALMA!
DESTEK VER!
veya
 
 
   
 
DESTEKLEYENLER
3573
 
 • Damla Avcı
  70 gün
 • Murat Güler
  116 gün
 • Songul Güngör Dilan
  151 gün
 • deniz koloğlu
  157 gün
 • Zurab Jumakulyyev
  162 gün
@LongozuKoru